top of page
                         Witamy na stronie 
    Domowej Hodowli Owczarka Niemie
ckiego

   Uprzejmię informujemy, że dnia 06-07-2014r.                   przyszły na świat szczeniaczki !
                                    

              Możliwa rezerwacja szczeniąt .
O rasie:
 

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna – FCI, skupiająca organizacje zajmujące się hodowlą psów, zarejestrowała wzorce ponad 300 ras. Standard rasy uwzględnia cechy użytkowe i eksterierowe danej rasy. Stanowi on podstawę do oceny i selekcji psów. Owczarek niemiecki według klasyfikacji FCI należy do sekcji psów pasterskich, zaganiających i służbowych. Obie odmiany Owczarka niemieckiego, długowłosa i krótkowłosa, są zaakceptowane przez FCI, ale co ciekawe odmiana długowłosa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną stosunkowo nie dawno, bo 1 stycznia 2011 roku. Poniższy tekst na temat wyglądu Owczarka niemieckiego inspirowany jest informacjami dotyczącymi aktualnego wzorca Owczarka niemieckiego w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.
 

Wrażenie ogólne: 
Owczarek niemiecki to pies średniej wielkości, o nieco wydłużonej zwartej sylwetce, o masywnej i dobrze umięśnionej, suchej budowie.


Szata: 
Wyróżniamy dwie odmiany Owczarków niemieckich, krótkowłosa i długowłosa, w obu wypadkach z podszerstkiem. W przypadku Owczarka niemieckiego długowłosego włos okrywowy dłuższy, miękki, nieprzylegający. Dłuższy włos na uszach i kończynach, obfity na szyi. Krótszy włos z kolei na głowie, łapach i przednich stronach kończyn. A także obficie owłosiony ogon z wiszącym włosem. W wypadku odmiany krótkowłosej Owczarka niemieckiego, włos okrywowy bardzo gęsty, nadzwyczaj twardy i przylegający. Na głowie, uszach, przednich stronach kończyn i łapach włos krótki, natomiast na szyi i tylnych stronach kończyn nieco dłuższy i bardziej obfity. Skóra Owczarka niemieckiego nie jest zbyt przylegająca, ale jest bez fałd.
 

Umaszczenie: 
Umaszczenie najczęściej spotykane u Owczarka niemieckiego to czarne z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym. A także jednolicie czarne lub szare, śniade, czaprakowe - z maską. Podszerstek w odcieniu jasnoszarym. Biała maść jest niedopuszczalna. Brak maski, jasne pazury, bardzo jasne oczy, białe znaczenia na piersi i wewnętrznej stronie nóg lub rudy koniec ogona należy traktować jako niedostatki pigmentacji u Owczarka niemieckiego.


Głowa: 
Głowa Owczarka niemieckiego powinna być proporcjonalna, jej długość wynosi 40% wysokości w kłębie. Jest sucha i umiarkowanie szeroka między uszami. Stop łagodny, kufa mocna. Nos zawsze czarny, grzbiet nosa prosty, nie może być wygarbiony ani wklęsły. Wargi suche, przylegające, ciemne. Oczy Owczarka niemieckiego powinny być średniej wielkości, kształtu migdała, nie wyłupiaste, możliwie jak najciemniejsze. Uszy również średniej wielkości, równoległe wobec siebie, skierowane małżowinami do przodu, stojące, spiczasto zakończone. Uszy załamane na końcach lub obwisłe to wada Owczarka niemieckiego. Szyja mocna, umięśniona, bez podgardla. Ustawiona pod kątem około 45 stopni w stosunku do linii grzbietu.


Uzębienie: 
Uzębienie Owczarka niemieckiego musi być mocne, zdrowe i pełne (42 zęby: 20 w szczęce, 22 w żuchwie). Zgryz nożycowy, czyli siekacze górnej szczęki muszą znajdować się ciasno przed siekaczami żuchwy. Kości szczęk dobrze rozwinięte, zęby głęboko osadzone w szczęce. Duże odstępy między zębami, niekompletne uzębienie, czy ustawienie siekaczy w linii prostej to cechy wadliwe Owczarka niemieckiego.


Tułów: 
Linia górna Owczarka niemieckiego przebiega płynnie od nasady szyi, po równy grzbiet, kończąc na lekko opadającym zadzie. Grzbiet prosty, średniej długości, dobrze umięśniony. Lędźwie krótkie, szerokie, mocne. Zad lekko opadający, pod kątem 23 stopni do poziomu, płynnie przechodzący w nasadę ogona.


Kończyny przednie: 
Kończyny przednie Owczarka niemieckiego muszą być z każdej strony proste, idealnie równoległe. Łopatka i ramię jednakowej długości, dobrze umięśnione, mocne. Kąt w stawie barowym od 90 do 110 stopni. Łokcie Owczarka muszą być proste, nie wykręcone do zewnątrz, zarówno w postawie jak i w ruchu. Długość śródręcza wynosi około 1/3 długości podramienia, nachylone względem niego pod kątem 20 - 22 stopni. Ustawienie śródręcza powyżej 22 stopni, lub poniżej 20 stopni jest wadliwe, ponieważ zmniejsza wytrzymałość. Łapy Owczarka niemieckiego muszą być zwarte, zaokrąglone, opuszki mocne i niepopękane, natomiast pazury mocne i zawsze ciemne.


Kończyny tylne: 
Kończyny tylne Owczarka niemieckiego powinny być trochę odstawione do tyłu, równoległe względem siebie, staw skokowy mocny i wyraźny. Śródstopie pionowe. Udo i podudzie mocne i dobrze umięśnione, mniej więcej jednakowej długości, tworzące kąt około 120 stopni. Łapy także zwarte, lekko wypukłe, opuszki twarde, pazury mocne i ciemne.


Ogon: 
Ogon Owczarka niemieckiego powinien sięgać co najmniej stawu skokowego, ale nie dalej niż do połowy długości śródstopia. W ruchu i przy pobudzeniu może być nieco uniesiony, ale nie powyżej linii grzbietu. Zabronione są jakiekolwiek zabiegi chirurgiczne, mające na celu poprawę wyglądu ogona.

Samce muszą mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym. Wielkość psa w kłębie: 60-65 cm, natomiast suki 55-60 cm. 
Długość tułowia jest 10-17% większa od wysokości w kłębie.

         


Pies najlepszym     Przyjacielem człowieka ...
"Aby właściwie nacieszyć się psem, nie wystarczy po prostu nauczyć go być prawie człowiekiem. Chodzi o to, by otworzyć się na możliwość stania się po części psem" - Edward Hoagland
"Pies jest taki, na jakiego go wychowasz - Jestem jedynie Twoim odbiciem"
20130306_150953.jpg

20130306_150953.jpg

P5100002.JPG

P5100002.JPG

2012-09-09-061.jpg

2012-09-09-061.jpg

P5100017.JPG

P5100017.JPG

2014-06-17 17.25.09.jpg

2014-06-17 17.25.09.jpg

P5100015.JPG

P5100015.JPG

bottom of page